gür saçın sırları

18.04.2012 22:03

 

saçları gür çıkaran şifalı bitkiler

Saçları Gürleştiren Şifalı Bitkiler

Saçların zayıf ve cansız olması, saçların çabuk dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Saçların dökülmesini önlemek ve saçları gürleştirmek için çok faydalı ve bilinen en iyi bitkisel kürlerin tarifini aşağıda açıklıyoruz. Bu kürler sayesinde saçlarınızın gür ve sağlıklı olmasını sağlamak sizin ellerinizde. Burada tarifi verilen kür malzemelerini aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

Malzemeler:

Ihlamur ve Kına,

Kişniş ve Hatmi çiçeği,

Erguvan ve Turp suyu


Hazırlanması ve Uygulanması:

Kür 1: Ihlamur, yirmi dakika süreyle suda demlenir. Süzü­lerek elde edilen sıvıya, bir tutam kına tozu ilave edilerek, şampuan kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırla­nan bu şampuanla saçlar sık sık yıkanarak taranır.

Kür 2: Kişniş ve hatmi kökleri demlenmiş çay suyunda ya­rım saat süreyle kaynatılır. Sıkılarak elde edilen karışım bir kavanoza doldurularak bir gün dinlendirilerek tekrar süzülür. Hazırlanan bu karışımla saçlar sık sık yıkanır.

Kür 3: Erguvan ağacının yakılmasından elde edilen külleri elendikten sonra turp suyu ile birlikte yirmi dakika süreyle kaynatılır. Süzülerek elde edilen karışımla saçlar sık sık yıkanarak taranır.

 

alıntıdır: